در کتاب عدة الداعي دعايي نقل شده است که رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم، فرمود؛ جبرئيل امين بر من نازل شد، در حالي که شاد و خندان بود. بر من سلام کرد، گفتم: يا جبرئيل چه خبر است؟ گفت: خداي عز و جل برايت هديه‌اي فرستاده است و آن کلماتي از گنج‌هاي بهشت است که خدا به تو کرامت فرموده است. گفتم: آن کلمات چيست؟ عرض کرد: بگو: «يا من اظهرَ الجميلَ و سَتَرَ القبيحَ يَا مَنْ لَمْ يُؤَاخِذْ بِالْجَرِيرَةِ وَ لَمْ يَهْتِكِ السِّتْرَ، يَا عَظِيمَ الْعَفْوِ يَا حَسَنَ التَّجَاوُزِ يَا وَاسِعَ الْمَغْفِرَةِ يَا بَاسِطَ الْيَدَيْنِ بِالرَّحْمَةِ، يَا صَاحِبَ كُلِّ نَجْوَى وَ يَا مُنْتَهَى كُلِّ شَكْوَى، يَا كَرِيمَ الصَّفْحِ، يَا عَظِيمَ الْمَنِّ يَا مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ قَبْلَ اسْتِحْقَاقِهَا يَا رَبَّنَا وَ يَا سَيِّدَنَا وَ يَا مَوْلَانَا يَا غَايَةَ رَغْبَتِنَا أَسْأَلُكَ يَا اللَّهُ أَنْ لَا تُشَوِّهَ خَلْقِي بِالنَّارِ». پيغمبر خدا به جبرئيل فرمود: ثواب اين کلمات چيست؟ ‏جبرئيل عرض کرد: «هيهات هيهات» کسي بتواند آن را به شماره آورد، اگر تمام ملائکه هفت آسمان و هفت طبقه زمين، بخواهند ثواب آن را تا روز قيامت توصيف کنند قادر نيستند حتي جزئي از يک جزء اين کلمات را توصيف نمايند.

هنگامي که بنده خدا بگويد: «يا من اظهر الجميل و ستر القبيح» اي خدايي که زيبايي‌ها را آشکار و زشتي‌ها را مي‌پوشاني، خدا او را مي‌پوشاند، در دنيا بر او رحمت مي‌فرستد و در آخرت او را جميل و زيبا مي‌گرداند. هزار پرده در دنيا و آخرت او را مي‌پوشاند. هنگامي که بگويد: « يَا مَنْ لَمْ يُؤَاخِذْ بِالْجَرِيرَةِ وَ لَمْ يَهْتِكِ السِّتْرَ» خدا او را محاسبه نمي‌کند در روزي که همه پرده‌ها پاره مي‌شود، پرده او دريده نمي‌شود. هنگامي که بگويد: «يا عظيم العفو» خدا گناهانش را مي‌آمرزد حتي همچون کف دريا زياد باشد. هنگامي که بگويد: «يا حسن ال» اي خدايي که زيبا مي‌گذري، خدا گناهانش را مي‌آمرزد، حتي گناهان هولناک و گناهان کبائر که مرتکب شده است. هنگامي که بگويد: «يا واسع المغفره» اي خدايي که مغفرت تو وسيع است، هفتاد باب از رحمت بر او مي گشايد و او را در رحمت خود فرو مي‌برد هنگامي که از دنيا خارج شود. وقتي بگويد: «يا باسط اليدين بالرحمة» خداوند دست رحمتش را بر او مي‌گشايد. وقتي بگويد: «يَا صَاحِبَ كُلِّ نَجْوَى وَ يَا مُنْتَهَى كُلِّ شَكْوَى» اي صاحب راز پنهان، اي نهايت همه شکوه‌ها، خداوند ثواب همه مصيبت ديده‌ها و همه مردم اعم از سالم، مريض، زيان ديده، مسکين و فقير را تا روز قيامت به او عطا فرمايد. هنگامي که بگويد: «يَا كَرِيمَ الصَّفْحِ» خداوند کرامت انبياء را به او عطا فرمايد. هنگامي که بگويد: «يَا عَظِيمَ الْمَنِّ» خداوند آرزوهايش را برآورده مي‌سازد و حتي آرزوهاي خوب مردم را نيز براي او برآورده مي‌کند. هنگامي که بگويد: «يَا مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ قَبْلَ اسْتِحْقَاقِهَا» خدا اجر تمام کساني که نعمت‌هايش را شکر کرده‌اند به او عنايت مي‌کند. هنگامي که بگويد: «يَا رَبَّنَا وَ يَا سَيِّدَنَا» خداوند به ملائکه‌اش مي‌فرمايد: اي فرشتگان من شاهد باشيد، من او را آمرزيدم و به عدد تمام مخلوقات بهشت، جهنم، زمين و آسمان، خورشيد و ماه، ستارگان و قطره‌هاي باران، انواع مخلوقات، کوهها و سنگ ريزه‌ها، عرش و کرسي به او اجر و ثواب عطا نمودم. هنگامي که بگويد: «وَ يَا مَوْلَانَا» خداوند قلب او را پر از نور ايمان مي‌گرداند. هنگامي که بگويد: «يَا غَايَةَ رَغْبَتِنَا» خداوند روز قيامت آنچه را که او و ديگر خلايق به او ميل و رغبت دارند عطا فرمايد. هنگامي که بگويد: «أَسْأَلُكَ يَا اللَّهُ أَنْ لَا تُشَوِّهَ خَلْقِي بِالنَّارِ» خدايا مرا از آتش جهنم حفظ کن. خدا مي‌فرمايد: اي ملائکه من شاهد باشيد او و پدر و مادرش، خانواده‌اش، فرزندانش، همسايگانش را از آتش جهنم آزاد کردم. شفاعت او را در مورد هزار نفر که آتش بر آنها واجب شده مي‌پذيرم. اي محمد اين کلمات را به متقين بياموز و به منافقين ياد نده. اين دعايي است که مستجاب مي‌شود و هرکس بخواند به اجابت مي‌رسد. اين دعايي است که اهلِ بيت المأمور در هنگام طواف به دور بيت المأمور مي‌خواندند. التماس دعا.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : بگويد ,هنگامي ,خداوند ,«يَا ,دعايي ,ثواب ,بگويد «يَا ,فرمايد هنگامي ,تُشَوِّهَ خَلْقِي ,اللَّهُ أَنْ ,خَلْقِي بِالنَّارِ» ,تُشَوِّهَ خَلْقِي بِالنَّارِ» ,مُبْتَدِئاً بِالنِّعَمِ قَبْلَ ,صَاحِبَ كُلِّ نَجْوَى ,لَمْ يُؤَاخِذْ بِالْجَرِيرَةِ
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Aníron Tyrese تور های هندوستان metal bearing China نوشته هاي من لوازم آرايشي و بهداشتي دستورالعمل های زن حامله شباهنگ آی تی پهنه ی کویر برکه ی نیلو